Як саме добувають матеріали, які ми носимо кожного дня і чому вони небезпечні для довкілля та для нашого здоров’я? За даними Американського агентства захисту довкілля промислове розведення тварин – це серйозна загроза для озонового шару планети та ресурсів питної води. Чимало людей сьогодні відмовляються від сировини тваринного походження та переходять до веганства не тільки в харчуванні, а і в моді.

Анна Літковська
Український fashion-стиліст, фіналістка конкурсу Harper's Bazaar Fashion Forward і дворазова переможниця конкурсу Style.it від Vogue Italia і MBKFD.

Мої близькі переживали за моє здоров'я, коли я стала веганом, оскільки для них це було чимось новим і незрозумілим. Я спеціально переклала для них 50 аркушів наукових текстів про користь веганства для здоров'я, і ​​вони почали лояльніше ставитися до мого вибору, а згодом почали більше цікавитися цією темою.

ТВАРИНИ - НЕ ДЛЯ ШКІРИ

Вважається, що шкіра – це відходи від виробництва м’яса. Та в реальності все виявляється навпаки – тварин вирощують тільки заради їхніх шкур.

 

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 


Анна Літковська: Вегани не носять матеріали тваринного походження, тобто натуральне хутро, шкіру, шерсть, шовк, пір'я і пух, перли. Причина в тому, що отримання цих матеріалів дуже не етичне. Наприклад для отримання хутра та шкіри часто вбивають дитинчат тварин, а іноді, наприклад для отримання хутра каракульча, їх вирізають з утроби матері. Мало хто знає, що на один хутряний виріб може піти до 100 шиншил. Дуже часто, коли з тварин знімають шкіру, вони ще живі, до того ж шкіра - далеко не завжди є побічним продуктом від виробництва м'яса, часто все якраз навпаки.


 

Жорстоке поводження при цьому – норма. Часто шкіру здирають ще з живих тварин. М’яку  та еластичну лайку роблять із шкіри козенят та ягнят, а її використання обмежується лише пошиттям рукавичок.

 

Важливо пам'ятати, що замша, нубук та велюр – це теж види натуральної шкіри, оброблені особливим способом. Для створення велюру застосовують дублення хромом, щоб матеріал згодом не псувався. За даними Американського агентства захисту довкілля всі відходи, що містять хром, є небезпечними для планети.

 

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

Працівники шкірних фабрик щодня змушені працювати з великою кількістю хімічних речовин. Центр контролю та запобіганню хвороб виявив, що кількість випадків лейкемії у п’ять разів більша за середню  в тих людей, які проживають неподалік від дубилень. На підприємствах використовується миш’як. За даними дослідження через використання цієї речовини працівники шкірної промисловості на 20-30% більш схильні до захворювання на рак.

 

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

«Сьогодні у дизайнерів багато можливостей «підробити» хутро або шкіру, і це стало тенденцією», - говорить дизайнер Стелла МакКартні. Деякі клієнти купують сумки та взуття, навіть не помічаючи, що вони зроблені з штучних матеріалів. Не носити речі з хутра - не означає в чомусь себе обмежувати. Завдяки високим технологіям цей стереотип модні дизайнери давно залишили в минулому.

 

ЖЕРТВИ ВОВНЯНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ

Найбільше страждають через виробництво вовни вівці. Кожного року близько 4% овець помирає від недоїдання. Ще багато з них гинуть після зимової стрижки через замерзання.

 

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 


Анна Літковська: Для отримання популярної зараз вовни меринос овець виводять спеціальним чином, щоб у них було набагато більше складок, щоб отримати більше вовни. Це призводить до того, що в складках заводяться паразити, і щоб цього не відбувалося використовується процедура під назвою mulesing, під час якої у овець без анестезії вирізають шкіру із задньої частини ніг, стегон, іноді спини.


 

Працівники підприємств отримують заробітну плату не за години роботи, а за кількість зібраної вовни. Тож багатьом з них не до обережності: під час стрижки можуть і вухо тварині пошкодити, і частинку шкіри зрізати. Потім замерзлих та поранених овець відводять у затісний амбар, де вони продовжують своє невеселе існування до наступної стрижки.

 

 

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

Для популярної зараз ангори беруть шерсть кролика. Причому тварину не стрижуть, а вищипують, щоб зберегти довгі прямі волосинки. Така процедура займає набагато менше часу, ніж стрижка. Після цього травмовані та шоковані кролики можуть лише нерухомо лежати у своїх клітках.

 


Анна Літковська: Так само і з козами, з вовни яких тчуть кашемір. «Після розслідування PETA на фабриках в Китаї, від ангори, в зв'язку з жорстким процесом видобутку матеріалу, відмовилися більше 200 брендів, серед них Calvin Klein, Hugo Boss, Lacoste, H & M, Zara, Warehouse, Topshop, River Island.


 

До речі, важливо пам’ятати, що такі матеріали, як фетр і повсть також виготовляють із шерсті.

 

ПУХ

Цей матеріал використовують як для підкладки теплого одягу, так і для подушок. Більшість вважає, що пух збирають з уже померлих птахів. Проте це не так. Набагато вигідніше общипати живих птахів, щоб через деякий час в них відросло нове пір’я. Процедуру птахи переживають приблизно два рази за своє життя. Для наповнення однієї куртки потрібен пух з 3-4 птахів.

 

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 


Анна Літковська: Оскільки людям, які працюють на таких фермах, платять не за кількість відпрацьованих годин, а за кількість зібраного матеріалу, пух звичайно ж виривають без анестезії, нашвидкуруч, часто розривається шкіра, і зашивають рани теж неуважно.


 

ШОВК

Ніжна та вишукана шовкова тканина є результатом роботи шовкопряда – невеликої гусіні, що живиться листочками шовковиці. Коли комаха підростає, вона починає за допомогою спеціальної залози виділяти речовину – майбутній шовк. Гусінь сплітає для себе кокон з нитичок, в якому здійснює перетворення на метелика.

Кокон шовкопряда дуже твердий. Вийняти комаху з «будиночка», не пошкодивши кокон, неможливо.

 

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 


Анна Літковська: Коли шовкопряду пора вилупитися, він прогризає шлях назовні, пошкоджуючи шовкову нитку, тому виробництво 95% шовку включає в себе те, що шовкопрядів в цих коконах варять живцем. Згідно The Guardian, для виробництва 450 грамів шовку вбивають 2600 шовкопрядів.


 

КРАСА НА ВИЖИВАННЯ

Перламутрові бусини, що ховаються в раковинах молюсків – популярна у всі часи коштовність. Перлина – це спосіб боротьби устриці з паразитами. Коли в мушлю потрапляє подразник, молюск починає покривати його шаром кристалічної речовини, щоб знешкодити паразита.

 

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 


Анна Літковська: Перли в природних умовах виробляють тільки 10 тисяч устриць, відповідно їх розводять у величезних кількостях, поміщають в раковину паразитів, щоб устриця, покриваючи їх захисними шарами, робила перли. Згідно з дослідженнями, це приносить устрицям стрес, і хоча багатьом складно зрозуміти, чому це не етично, від перлів відмовитися зовсім не складно, більшість людей і так не носять цей матеріал.


 

ЖИТТЯМ ЗА РОЗКІШ

Лисиці, зайці, шиншили, песці, норки – це ще не весь список жертв хутряної промисловості. Розводять тварин у дуже обмеженому просторі. Звірів перегодовують, щоб вони швидше росли, в результаті через хвороби печінки тварини живуть практично в два рази менше, ніж на волі.

 

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

Часто буває, що хутро знімають з тварин, поки ті ще живі. Щоб отримати шкурку каракуля, дитинчат вирізають з материнської утроби. А для того, щоб пошити шиншилову шубку, потрібно всього… 100 шиншил.

 


Анна Літковська: Від хутра вже відмовилося дуже багато брендів: Stella McCartney (також не використовує шкіру), Viviene Westwood, Calvin Klein, Tommy Hilfiger, Ralph Lauren, Armani group, і багато інших. З'являється дуже багато молодих брендів, які свідомо не використовують шкіру і хутро.


 

 

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

Італійський модний дім Gucci також заявив про свій намір відмовитись від хутра. Гендиректор бренду Марко Біцаррі планує з 2018 року більше не використовувати неетичний матеріал у своїх колекціях. «Ви думаєте, хутро в наш час - це все ще модно? Я думаю, що вже не модно, тому ми вирішили припинити його випускати. Ми можемо бути креативними в будь-якому іншому напрямку, замість того, щоб використовувати натуральне хутро», - пояснює своє прагнення до екологічності Біцаррі.

 

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

Цікаву заміну хутра вигадала український дизайнер Світлана Бевза. На цьогорічному Нью-йоркському тижні моди вона представила шуби без хутра. Для цього дизайнер створила принт, що імітує хутро, та перенесла його на плащову тканину.

 

СИНТЕТИЧНІ МАТЕРІАЛИ

Виробництво синтетичних та штучних тканин не шкодить тваринам. Крім того текстильні фабрики створюють додаткові робочі місця. Проте частіше за все відомі бренди переносять свої виробництва до країн Третього світу. Робітники змушені працювати за низьку заробітну плату в умовах з порушенням всіх санітарних норм.

 

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 


Анна Літковська: Тут важливо зауважити, що виробництво деяких веганських матеріалів, як наприклад бавовна, поліестер, великий відсоток штучної шкіри, шкодить екології і часто є неетичним по відношенню до людей, які працюють на фабриках і полях.


 

Нейлон, з якого виготовляють капронові колготи та панчохи, - один з найбільш небезпечних для довкілля матеріалів. По-перше, нейлон швидко зношується і тонни матерії опиняються на звалищі. По-друге, розкладається цей матеріал близько 30-40 років.

 

Полівінілхлорид, або ПВХ - один із видів пластику, що використовується у fashion-індустрії. Ця речовина застосовується для покриття сумок та верхнього одягу. Небезпека ПВХ в тому, що речі з цією речовиною непросто переробити, а при згорянні виділяється токсичний угарний газ. “Пайєтки, як правило, зроблені з полівінілхлориду, і кожен раз, коли ви бачите прозорий каблук або прозору сумку, - це ПВХ», - попереджує еко-дизайнер Стелла МакКартні.

 

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

На виробництві синетичного одягу до складу тканин додають фторовані сполуки, що мають руйнівний вплив на гормональну та ендокринну системи. Такі речовини, як диметилформамід чи сурьма, взагалі можуть всотатись у шкіру при носінні одягу. Формальдегід застосовують для обробки одягу, щоб речі не м’ялися, проте сполука має високий ступінь алергенності.  Під час прання речовини вимиваються - і потрапляють у ріки, забруднюючи питну воду.

 

Найчастіше виробники не регламентують речовини, якими обробляють одяг. При купівлі речей можна прочитати лише склад тканин та умови догляду за ними. Завдяки активній діяльності організації Fashion Revolution та їхній акції #WhoMadeMyClothes бренди mass market стали більш відкритими до питань споживачів. Також через дії «зеленої» спільноти такі бренди, як H&M, ASOS, Zara, Inditex заявили про збільшення екологічних колекцій до 2020 року.

 


Анна Літковська: Я вважаю, що починати треба завжди з того, щоб шукати якомога більше інформації по темі, просвітлювати себе. Якщо є можливість, обов'язково читайте першоджерела, англійської  інформації про веганство, етичну моду і усвідомлене споживання в цілому набагато більше, ніж української та російської. Що більше ви знаєте, то простіше для вас буде перехід до нового способу життя, плюс буде чим аргументувати свій вибір людям, які цього ще не розуміють.


 

Подобається  0
Поділитись:

Цей блок не удаляти.

Комбінезон із застібкою на кнопки

Ми команда! І екіпірування у нас однакове - затишне і тепле... Від таких комбінезонів із...

33.50грн.

Сукня прямого крою з рельєфними швами

Для тих, хто віддає перевагу свободі не тільки на відпочинку! Пряме шовкове плаття, яке делікатно...

33.50грн.