Альтернативні тканини: з яких матеріалів шиють еко-одяг

Кожного року сміттєзвалища збільшуються майже на 3 мільярди тонн. Більша частина відходів не переробляється. Саме тому все більше сучасних дизайнерів та брендів переймаються проблемами довкілля та вигадують нові способи переробки відходів. Один з них - виготовлення альтернативних тканин. Створені ними матеріали мають не тільки унікальні властивості, а і здатні економити кошти, ресурси та замінювати небезпечну для природи  сировину.

 

 Переробка відходів

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

З плантацій у швейні цехи

Sustainable fashion (стійка мода) - так називають напрям у fashion-індустрії, що захищає екологічність та етичність у виробництві одягу. Один з аспектів еко-моди - використання альтернативних матеріалів, виготовлення яких є безпечним для здоров’я планети.

 

Перший такий матеріал - це основа для створення пальмової шкіри, а саме листя аракової пальми. Щоб виготовити полотно, листя залишають відмокати у біо-розчині. Так воно стає більш гнучким для роботи. Еластична та довговічна пальмова шкіра підходить для одягу, взуття та аксесуарів.

 

Ще один варіант рослинної шкіри  виготовляють з листя бананової пальми. Винайшла матеріал дизайнер Кармен Хієса з компанії Green Banana Paper. Під час відрядження у Філіппінах вона помітила таке: після кожного збору фруктів фермери для кращого врожаю повністю зрізали рослини та викидали їх.

 

«Я зрозуміла, що воно (листя) дуже сильне і гнучке», - говорить Кармен. «Я подумала, що могла б зробити з нього нетканий сітчастий текстиль і я використала всі свої навички і знання, щоб досягти цього». Ідея Кармен допомагає вирішити одразу дві проблеми – зменшити виробництво натуральної шкіри та знизити кількість відходів.

 

Вирощування бананів

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

Бренд Green Banana Paper майструє з бананової шкіри колоритні сумочки, обкладинки, блокноти та гаманці для візитівок.

 

Ананас має такі ж міцні листки, як і бананова пальма. Після збору врожаю фруктів зайву сировину викидають. Проте шляхом консервації в закритих резервуарах з ананасових листків можна добути міцні волокна. Такий матеріал називають піна та застосовують для виробництва сумок та взуття.

 

Ананас  

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

Анна Літковська
Український fashion-стиліст, фіналістка конкурсу Harper's Bazaar Fashion Forward і дворазова переможниця конкурсу Style.it від Vogue Italia і MBKFD.

Замість справжньої шкіри можна носити пінатекс - ще один матеріал з ананасових шкірок, або веганська шкіра. Штучна шкіра часто не екологічна, але є бренди, такі як Matt & Nat і Stella McCartney, які розробили екологічні альтернативи.

На дотик піна схожа на шорстку повсть. Для вирощування ананасів і, відповідно, ананасового листя, не використовуються пестициди та хімічні речовини. До того ж, рослини потребують значно менше води, ніж для вирощування традиційної бавовни.

 

Ананас

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

Тканина з апельсинів - не вигадка, текстиль під назвою Orange Fiber уже активно виготовляють у Сицилії. Кожного року в цьому регіоні від апельсинової промисловості залишається близько 700 тисяч тонн відходів. Студентка міланського Інституту Афола Адріанна Сантаносіто дала нове життя цим залишкам.

 

“Любов Адріанни до текстилю та до нашого рідного регіону - Сицилії, змусила її подумати над питанням, чи можна створити текстиль з відходів від цитрусів. Вона запитала мене, чи цікавлюсь я проектом і ми спробували зробити це разом”, - говорить співзасновниця компанії Orange Fiber Енріка Арена.

 

Сировина для Orange Fiber

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

Створення Orange Fiber відбувається так: залишки від апельсинів пресують, викручують та добувають целюлозу.  Отриманий матеріал завдяки олійній речовині, що міститься в апельсинах, пом’якшує шкіру.

 

Текстильні технології

Наприкінці 2007 року американські вчені Малькольм Браун та Девід Ноблс вивели штам бактерій, що виробляють целюлозу. Винаходом зацікавилась студентка лондонської St. Martin’s School Сюзанна Лі. Вона “заселила” цих бактерій у посуд із зеленим чаєм. Через деякий час дівчина виявила “чайний” текстиль, який створили бактерії. Сюзанна висушила матеріал, назвала технологію Bio Couture та пошила з текстилю куртку.

 

"Чайний" текстиль

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

Яскравий одяг - це красиво, але небезпечно для довкілля. На фарбування текстилю йде забагато води, яка потім залишається забрудненою важкими металами. Та це не означає, що треба відмовитись від різнокольорових тканин.

 

Новітня технологія AirDye полягає у фарбуванні тканини барвником у газоподібному стані. Молекули таким чином залишаються не на поверхні текстилю - вони проникають всередину, в переплетіння волокон.  Такий матеріал можна прати за будь-якої температури без розділення на чорне/біле/кольорове. AirDye вже застосовують бренди Costello Tagliapietra, Patagonia, Argenti, Miss Peaches и A Lot To Say.

 

AirDye тканини

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

Корок - не лише для пляшки із шампанським

Корковий дуб, що росте лише на Піренейському півострові, - є неповторною та унікальною частиною екосистеми. Добування матеріалу, на щастя, не знищує ліси. Щоб отримати корок, у дуба зрізають тільки гілки, які потім надзвичайно швидко оновлюються.

 

Корковий дуб

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

Корок міцний, має незвичайну пористу структуру. Модний дім Channel у 2000 році у своїй колекції Chanel Vintage використав кору коркового дерева для створення сумок. Аксесуари з цього матеріалу виготовляє швейцарський бренд Allcork. Бренд Patagonia, що додає корок до складу підошви свого взуття, використовує вже добутий корок - у вигляді коркових затичок для алкоголю.

 

Корок

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

Шовк без шовкопрядів

Анна Літковська

Що стосується шовку, то оскільки кокон шовкопряда твердий, як сталь, його просто так не розмотати. Коли шовкопряду пора вилупитися, він прогризає шлях назовні, пошкоджуючи шовкову нитку, тому виробництво 95% шовку включає в себе те, що шовкопрядів в цих коконах варять живцем. Згідно The Guardian, для виробництва 450 грамів шовку вбивають 2600 шовкопрядів.

Для екологічного шовку використовують улюблений продукт вегетаріанців, в якому повно протеїнів та білків, – сою. На виробництво їжі йде тільки частина рослини, з іншої роблять соєвий шовк. Процес видобування волокна з сої ґрунтується на технологіях біо-інженерії та є абсолютно безпечним для довкілля.

 

Соя

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

Що ж до самого матеріалу, то соєвий шовк міцний, легкий, а на дотик нагадує кашемір. Тканина стійка до ультрафіолету та шкідливих бактерій. Із соєвого шовку шиють все – від суконь та спідниць, до нижньої білизни та купальників.

 

Свій варіант шовку винайшла компанія Bolt Threads, з якою співпрацює завзята вегетаріанка - дизайнер Стелла Маккартні. Волокна матеріалу  microsilk створені з ферментованих у цукрі дріжджів. Для виробництва тканини не потрібні водні чи земельні ресурси: сировину на основі протеїну готують у великих чанах, а згодом розтягують у нитки.

 

Мікрошовк  

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

Цікаво, що спочатку Bolt Threads застосовувати для виробництва шовку павутиння. Проте стртап не вдався, адже комахи зазвичай конкурують за ресурси та винищують одне одного. Тільки в червні 2015 компанія оголосила, що вже впродовж 6 років виготовляє мікрошовк із дріжджів.

 

«Мені не цікаво створювати щось тільки для того, щоб бути першою. Це не те, що мене мотивує », - говорить Стелла МакКартні, яка спільно з Bolt розробила декілька прототипів одягу з мікрошовку. «Мова не про піар. Я хочу привнести реальні зміни в галузь, яка цього відчайдушно потребує”.

 

Стелла МакКартні

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

Кукурудза, молоко та кокос - іноваційні основи для тканин

Для створення тканини використовують кукурудзяний крохмаль. Такий матеріал розкладається на 100%, до того ж є довговічним. Кукурудзяне полотно тонке та м’яке на дотик, добре тягнеться і зігріває.

Проте матеріал має недоліки. Одяг з кукурудзяного полотна треба дуже акуратно прати, бажано в холодній воді, адже воно може сильно стискатися. Ця тканина не любить праску, зате стійка до дії сонячного випромінювання.

 

Кукурудза

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

Німецький дизайнер та мікробіолог Анке Домаске в результаті експериментів винайшла полотно… з молока! Бродіння продукту супроводжується виділенням білка казеїну, до якого додають ще декілька натуральних компонентів і отримують волокно.

 

Матеріал в результаті виходить шовковистим на дотик, має антибактеріальні властивості. На одну сукню необхідно 6 літрів кислого молока. При виробництві молочного полотна вдається значно зекономити воду. На один кілограм тканини йде близько 2-х літрів води, тоді як для виготовлення такого ж об’єму бавовни потрібно приблизно 10 тисяч літрів.

 

Тканина на основі молока

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

В сучасному мас-маркеті можна знайти велику кількість одягу з поліестеру - текстилю, який створюють з переробленої нафти. Зменшити негативний вплив від виробництва матеріалу дозволяє додавання кокосового вугілля. Що це дає? По-перше, кількість готового матеріалу через додачу кокосу збільшується, а використання нафти зменшується. По-друге, завдяки шкаралупі кокосу тканина здатна гарно поглинати запахи та протистояти ультрафіолетовому випромінюванню.

 

Найчастіше з Cocona створюють верхній одяг та взуття, адже матеріал добре відштовхує вологу.

 

Кокос

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

Цікавий матеріал SeaCell, винайдений у 2007 році фірмою Zimmer AG, складається з водоростей та деревної целюлози. Щоб отримати сировину, рослини подрібнюють, а потім варять у лужному розчині. Матеріал використовується, як наповнювач для подушок та ковдр, для пошиття нижньої білизни та наволочок. За міцністю полотно в декілька разів перевершує віскозу.

 

Збирання водоростей

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

SeaCell - тканина, що має корисні властивості для організму людини. Водорості, що входять до складу матеріалу, містять кальцій та магній, альгінову кислоту та ламіарин. Під дією температури ці речовини здатні проникати крізь шкіру та покращувати кровообіг і відновлення клітин.

 

Одяг з пластикових пляшок

Вироби з пластику після вторинної переробки перетворюються на поліестер - міцний термоізоляційний матеріал. Для створення тканини з пляшок знімають кришечки та етикетки, сортують за кольором, потім пресують, подрібнюють і пропускають крізь паровий котел. В результаті виходить флекс - сировина для подальшого створення еко-поліестеру.

 

Еко-поліестер

 

Лінійку взуття з пластику у 2016 році розробила компанія Adidas. Колекція Adidas X Parley, створена спільно з організацією Parley Ocean Plastic Program, виготовлена із океанічних відходів. На одну пару кросівок йде близько 11 перероблених пластикових пляшок. На додачу до взуття дизайнер Стелла Маккартні з того ж матеріалу випустила елементи екіпірування для занять бігом.

 

Пластик

Shutterstock/FOTODOM UKRAINE

 

Альтернативні матеріали тільки почали з’являтися на масовому ринку. Незважаючи на появу перших колекцій з екологічних тканин, їх широке виробництво все ще залишається “рожевою мрією” зелених активістів.

 

1
Поділитись:
+ коментувати

1 Коментар

Дуже цікавий матеріал, дякую! З чого тільки не роблять тканини, виявляється. Дізналася багато нового.

Хіт продажу

Жакет двобортний у вінтажному стилі

Вінтажна модель з характерними мотивами моди тих років: укороченим, злегка розкльошеним донизу...

49.9 грн.

Зараз переглядають

Жакет з широким драпірованим коміром

Комір розміру XXL з оригінальною драпіровкою, теплий, пухнастий матеріал і потайна застібка на...

49.9 грн.

Сукня максі з асиметричними складками

Оперна прем’єра, гала-вечірка чи навіть просто вечеря під зірками: для цієї омріяної сукні просто...

49.9 грн.