Накладний комірець - деталь, що змінила образ жінки у ХІХ столітті

Европейські емансиповані жінки – рушії нових модних течій у ХІХ ст. Для того, щоб підкреслити свою діловитість, вони брали елементи чоловічого гардеробу. Англійська королева Вікторія, французька письменниця Жорж Санд були великими прихильницями модних аксесуарів, таких, як шийні хустки «crovate» (фр.) та накладні комірці, що імітують чоловічу сорочку. Саме тому вони і стали символом статусу «нової жінки».

 

Прикладом такого стилю у Києві була і Ольга Петрівна Косач, з роду Драгоманових, яку ми більш знаємо за псевдонімом Олена Пчілка (1849-1930). Після закінчення приватного Пансіону шляхетних дівчат, вона скористалася новими ліберальними реформами в Росії, що дозволяли дівчатам бути вільними слухачками в університетах, і два роки відвідувала лекції на історико-філологічному факультеті Київського університету ім. Св. Володимира, де викладав її старший брат М. П. Драгоманов історію Давнього Риму.

 

Ця ґрунтовна освіта сприяла тому, що Олена Пчілка у київському аристократичному середовищі займала помітне місце: її знали як письменницю, видавчиню, вчену-етнографа. Врешті решт, у 1925 р. вона стала одною з перших жінок чл. кор. Всеукраїнської академії наук.

 

О.П.Косач (псевд. Олена Пчілка). Київ,1910-ті роки

 

Фотознімки жінок з родини Косачів свідчать про те, що вони не лише використовують модні і характерні для студенток, курсисток, ділових жінок аксесуари, але й оздоблюють їх традиційною українською вишивкою.  Ці світлини демонструють трансформацію і оздобу жіночої сукні у ХІХ ст., що віддзеркалює історію про те, як романтична панна перетворюється у впевнену пані і сміливо крокує у ногу з часом. Жінки з родини Косачів доводили власним прикладом, що поки ти займаєшся улюбленою справою, поки ти кохаєш і надихаєш оточуючих – все для тебе можливе!

 

Вишивка в одязі видатних українців: муза моди у музеї

 

Оксана Косач. Київ 1890-ті роки; О.Косач-Кривинюк. Київ,1890-ті роки; Ізидора Косач.1920-ті роки

 

Протягом ХІХ-ХХ ст. відстібний комірець періодично був обов’язковим елементом жіночої форменої одежі. Пригадаємо лише гімназійну дівочу форму, яка «прожила» більше 100 років, і ми ще пам’ятаємо шкільну форму з обов’язковим домашнім ритуалом кожної неділі перешивати на ній комірець.

 

Майстер-клас: знімний комірець з мережива

 

Комірець Оксани Косач. Музей видатних діячів української культури

 

І сьогодні французькі будинки моди багато уваги приділяють аксесуарам, особливо комірцям. Тепер знімний комірець – важлива деталь модного образу.

 

Тенденція на подіумах: французький шик

 

Сукня Burda 10/2020#120

 

Сучасні дизайнерки, за прикладом жіночих рухів ХІХ ст., дотримуються мінімалізму і «капсульності» гардеробу та під слоганом «Свобода!» відмовляються від гламуру та зайвої розкоші, але все ж підкреслюють вишуканими жіночими дрібничками привабливість власниці і роблять ставку на її винятковості та незалежності.

 

Не лише вишиванка: 25 викрійок для одягу в українському стилі

 

Анжеліка Гирич в комірці Олени Пчілки (сучасна версія з оригіналу Музею Лесі Українки ВНУ )

 

Так «комірчикова» мода захоплює нові покоління і у ХХІ ст. Тому одним із напрямів проєкту «Вишивка в одязі видатних українців» стало відновлення жіночих аксесуарів з родини Косачів.

 

Фото ZETA atelier

 

Представляємо сучасні версії старовинних комірців, які відшили і оздобили вишивкою майстрині ZETA atelier. Сподіваємося, що цей вишуканий декоративний аксесуар може також виступати як самодостатня прикраса зони шиї  чи декольте та бути надзвичайно гарним доповненням офісного стилю.

 

Фото ZETA atelier

 

«Якщо добре потурбуватися про дрібні деталі – великі проблеми вирішаться самі по собі» (Рудольф Джуліані).

 

Оксана Константинівська

Ст. наук. співробітниця Музею видатних діячів української культури

0
Поділитись:

Хіт продажу

Брюки марлен на широкому поясі

Білосніжні брюки в стилі Марлен із широким поясом і класичними складками фантастично видовжують...

39.9 грн.

Зараз переглядають

Брюки довжиною 7/8 з воланами

Класичний колір, сучасний дизайн: чорні брюки 7/8 доповнені внизу романтичними воланами. Вшита...

39.90 грн.

Брюки широкого крою

Лляні брюки широкого покрою. Завдяки поясу і складкам на передніх половинках брюки комфортно...

39.90 грн.