Вишивка в одязі видатних українців: муза моди у музеї

Чи потрібна вишукана краса в звичайних речах, які ми вдягаємо в будень, збираючись на роботу? Одяг допомагає наповнити наше життя вранці настроєм, удень ‑ натхненням до праці, бажанням спілкуватися зі своїми колегами. Сучасний стиль одягу дозволяє комфортно і впевнено почуватися в будь-якій ситуації ‑ у динамічному ритмі ділового життя, в невимушеному форматі приємних зустрічей з друзями та несподіваних свят.

 

Українки мають свій особливий секрет модного, зручного й вишуканого вбрання ‑ вишиванки, які стали відомі на весь світ, зокрема й завдяки травневому дню українського костюма. Краса національного стилю приваблює все більшу кількість вибагливих поціновувачів справжніх шедеврів мистецтва моди. А що більше прихильників, то більше нових ідей і пропозицій!

 

Культурні коди: створюємо етнічну жіночу вишиванку

 

Знайомтеся з новим творчім проєктом «Вишивка в одязі видатних українців», який успішно втілює у життя ініціативна група «Zеta_atelier». 

Тетяна Зез
Засновниця групи «Zеta_atelier»

Вишивка на одязі - це закодована нашими пращурами історія нації. Вивчати, зберігати та розвивати мистецтво ручної вишивки - наш обов'язок перед нащадками.

Мудрість предків: як шити економно та екологічно

 

Цього разу муза моди завітала до затишних і урочистих залів музеїв, адже саме тут експонуються добірні речі, які мають свою неповторну історію. Меморіальні пам’ятки свого часу були улюбленими чи, можливо, просто непомітно зручними речами, які вдягали відомі особистості, що творили українську культуру.

 

Так, у Літературно-меморіальному музеї Лесі Українки в Новоград-Волинському експонується вишита сорочка, яка належала поетесі. За інформацією завідувача музею Віри Римської, Лариса Косач подарувала цю сорочку своїй двоюрідній сестрі Ніні Олександрівні Альбертус (з дому Косач).

 

Особисті речі Лесі Українки (фото wikipedia.org)

 

Продовжити життя візерунків з речей, які дбайливо зберігаються у фондах музеїв, пропонують ініціатори творчого проєкту. Наприкінці ХІХ століття вишиванками називали вишиту частину на різних виробах ‑ сорочках, рушниках, хусточках. Для того, щоб одяг був функціональним у реаліях сьогодення, доцільно використовувати перевірені лекала, такими є креслення професіоналів-конструкторів журналу «Burda».

 

Не лише вишиванка: 25 викрійок для одягу в українському стилі

 

Учасники проєкту «Вишивка в одязі видатних українців» пропонують виготовити вишиванку з особливою «біографією», відшивши візерунки на сучасному матеріалі й змоделювавши моделі за базовими лекалами блузки Burda 1/2019#109 з кроєм реглан-погон. Особливість крою реглану полягає в тому, що лінія пройми закінчується на горловині. Це візуально нагадує лінії членувань народної жіночої сорочки.

 

Софія Федина у сучасній вишиванці (фото Ліліана Зез; викрійка блузки Burda 1/2019#109)

 

Ми пропонуємо використовувати модний крій на предметах одягу, оздоблених традиційною вишивкою, тому що саме сучасні речі будуть служити вам щодня, а вишуканий вишитий декор створить індивідуальний образ, який промовисто розповість про багату самобутню українську одягову культуру.

 

Як зробити ідеальний виворіт вишитої речі

 

Музейні шедеври надихають продовжувати традицію виготовлення народного вбрання, яке видозмінювалось на кожному історичному етапі в унісон з мистецькими стилями, які, зрештою, впливали й на повсякденну моду.

 

Особиста вишиванка Лесі Українки (фото Літературно-меморіального музею Лесі Українки)

Софія Федина у сучасній вишиванці (фото Ліліана Зез)

 

Українська вишивка є найяскравішим маркером сучасної етнічної моди ‑ її використовувала в оздоблені свого одягу інтелігенція, що творила національну культуру. Опанування мистецтва вишивання можна почати з простої техніки вишивання хрестиком, яка поширилася серед широкого загалу на українських теренах в ХІХ столітті. Традиція модного українського вбрання має продовжуватися, долучайтеся до проєкту «Вишивка в одязі видатних українців»!

 

Журнал «Burda» є надійним помічником українським вишивальницям у захоплюючій справі створення сучасного модного образу, допомагає йти крок у крок із найкращим кроєм.

 

Марина Олійник

Етнолог Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України, кандидат історичних наук. Автор монографії "Український одяг у системі міської культури Києва (друга половина ХІХ - початок ХХІ століття)"

Подобається  0
Поділитись:

Цей блок не удаляти.

Хіт продажу

Тренчкот класичний двобортний

Класичний двобортний тренчкот на картатій підкладці, з лацканами, відлітними кокетками, погонами,...

30 грн.

Зараз переглядають

Кімоно з воланом по нижньому краю

Не відвести очей від цього екстравагантного кімоно з розкішним етничним принтом і пишним воланом...

30 грн.

Туніка оригінального крою з воланом

Чарівність цієї моделі полягає в блискучій тканини з абстрактним малюнком і широкому волану,...

30 грн.