0
Акція 1+1=3

Як правильно називати принти в "клітинку"

Вважається, що винахід і популяризація картатого малюнка належить шотландським чоловікам. Але це не зовсім так. Нещодавно, під час проведення археологічних розкопок в Єгипті, вчені виявили стародавню мумію, загорнуту в картатий саван. Крім того, відомим історичним фактом є те, що знать в Стародавньому Римі носила картаті тоги, а самураї Японії - картаті кімоно. У костюмах візантійської епохи часто зустрічається малюнок у вигляді великих квадратів або ромбів, у яких можна побачити зображення тварин. У стародавній Русі поширеним був малюнок у вигляді ромбовидних решіток з колами в центрі або зірки на тлі квадратів.Однак в сучасності світ асоціює тканину в клітину з Шотландією.

 

Шотландська Клітинка

Перша згадка про тартан відноситься до 325 р. нашої ери. Вельми пошарпаний шматочок матерії зберігається в Національному музеї Шотландії в Единбурзі. Саме слово «тартан» в буквальному розумінні означає «малюнок».

 

 

 

1. «Каледонія» - універсальний тартан, який може носити кожен шотландець;

2. «Блек Вотч» - військовий тартан, що став основою для багатьох кланових тартанів, наприклад «Гордон» і «Кемпбелл»;

3. «Дрес Кемпбелл» - парадний тартан клану Кемпбелл;

4. «Берберрі» - тартан, створений для компанії в 1920 році і занесений в регістр в 1985-му;

5. «Дрес Гордон» - ошатний варіант тартана клану Гордон;

6. «Ройял Стюарт» - найвідоміший у світі тартан.

 

Спочатку тартани, які ткали в Шотландії, не мали ніякого спеціального імені і значення. Ткалися вони з певного набору ниток, пофарбованих барвниками, що видобуваються з місцевих рослин, плодів. Безумовно, що тартани ткалися і поширювалися в прилеглій місцевості. Тому в кожній місцевості були свої забарвлення, що визначаються місцевими барвниками.

 

Моду на тартан ввела ніхто інша, як королева Британії Вікторія, яка обожнювала «все шотландське». Саме вона з чоловіком Альбертом придумала прикрасити свою резиденцію картатими декоративними тканинами. За часів промислової революції тканину стали виготовляти на фабриках. Відтоді англійське суспільство немов збожеволіло на картатому принті.

 

Офіційний рік народження клітини - 1924.Тренчі, винайдені Томасом Берберрі, напередодні Першої світової війни дуже швидко набули величезної популярності. Прямі непромокаючі пальта, довжиною до коліна, прихоплені поясом, спочатку призначалися для солдатів, але припали до смаку багатьом. А разом з ними і клітина, адже для створення підкладки використовували візерунок з чотирьох кольорів: чорного, білого, пісочного і червоного.

 

Гусяча лапка

Цей візерунок має різні назви залежно від місцевості походження діалектів: «куряча лапка» ( «п'є-де-кок»), «гусяча лапка» ( «п'є-де-пуль»), «собачий зуб». У сучасному вигляді «гусяча лапка» оформилася лише в XIX столітті. А до того часу вона існувала під виглядом свого старшого брата, іменується border tartan (під цим суворим ім'ям він відомий і понині). До речі, його назва пішла від регіону, по якому проходив кордон між Шотландією та Англією, він так і називався - Border.

 

 

Таку дивну назву візерунок придбав за дуже простих причин - його орнамент дійсно схожий на передні ікла собаки або ж на відбитки гусячих лап. Тканини з таким малюнком ввела в моду Коко Шанель в 20-40-і роки XX століття. В Англії та Фінляндії цей малюнок більших розмірів називається «собачий зуб».

 

ПЕПІТА

"Гусячу лапку" часто плутають з візерунком «Пепіта» - дрібний малюнок на тканині у вигляді квадратів «із завитками». Пепіта була названа на честь іспанської танцівниці Жозефа де-ла-Оліва. Пепіта де Олива було її прізвисько. Візерунок «Пепіта» складається з невеликих за обсягом двоколірних клітин з діагональним з'єднанням, на відміну від «курячої лапки», де з'єднання між кожною клітиною проходить строго під прямим кутом. Розмір кожної клітини Пепіта всього до 1 см.

 

 

ГЛЕНЧЕК

Говорячи про тартан не можна не сказати про класику - гленчек (Glen Urquhart Check). Батьківщина цього класичного тартана - землі замка Urquhart, що знаходиться біля озера Лох-Несс в гірській Шотландії.

 

 

Віндзорська клітина

Але якщо на нього накладається ще одна велика клітина, контрастного кольору, то цей тартан називають «Принц Уельський» (Віндзорська клітина).

 

 

 

На початку ХХ століття її ввів в моду Едвард VIII, принц Уельський, який відрізнявся оригінальними модними уподобаннями і виявляв неабияку сміливість у створенні власного стилю. Саме завдяки йому клітина стала модним візерунком і перетворилася в один з класичних малюнків чоловічого одягу.

 

Аргайл

Причому він ввів в моду не тільки цю клітину, а ще й візерунок Аргайл (Argyle). Історія цього малюнка носить загадковий характер. Одні стверджують, що в його основу ліг Андріївський прапор (державний прапор Шотландії). Інші вважають, що Argyle є творчим переосмисленням візерунка, який красувався на кілтах шотландського клану Campbell, що проживає в області Argyll.

 

 

Так чи інакше, але візерунок Argyle нерозривно пов'язаний з ім'ям Роберта Прінгла, який заснував в 1815 році компанію Pringle of Scotland. Перші сто років вона займалася виробництвом трикотажної білизни і панчох. Саме вона ввела в світову моду візерунок з ромбів. Піку своєї популярності Argyle досяг після Першої світової війни. Ще б пак! Адже вироби Pringle of Scotland став носити Едуард VIII під час гри в гольф.

 

До 30-х років ХХ століття Аrgyle прикрашав найменш помітний предмет одягу - шкарпетки. А в 1930-х роках його почали використовувати у виробництві трикотажного одягу. До 50-х років ХХ століття Pringle of Scotland досягла піку популярності і перетворилася на культову марку.

 

МАДРАС

Але і це ще не все! Яскрава щільна бавовняна тканина з друкованим малюнком багатобарвної клітини великого розміру з асиметричним рішенням композиції називається Мадрас - на честь великого промислового міста Індії.

 

 

ВІШІ

А щоб завершити тему клітини, потрібно не забути сказати про «Віші». У 1850 р. у французькому містечку Віші місцевими ткачами було винайдено особливий різновид клітини - «Віші». Це невелика клітина, в основному з двох кольорів, один з яких найчастіше білий. В англомовних країнах її називають Gingham:

 

 

Спочатку клітину «Віші» використовували для постільної білизни, але поступово орнамент набував все більшої популярності і з часом перейшов на серветки, скатертини, оббивку меблів, штори і пологи ліжок. І, звичайно, ця клітинка виразно асоціюється з Провансом, стилем кантрі Кантрі. Саме таку клітину використовував французький модельєр Жак Естерель при створенні весільної сукні Бриджитт Бардо в 1959 році.

3
Поділитись:
+ коментувати

3 Коментарі

Цікаво! 

Дякую! Тепер я знаю, кого як звать у магазині тканин.

О, цей матеріал саме для таких фанатів клітинки, як я:)

Дякую, тепер розумію, що мої фаворити називаються "гленчек" (це я раніше запам'ятала)  і "віндзорська клітина". Також люблю деякі варіанти шотландки. Мадрас і віші гарні для літнього вбрання.

Взагалі, клітина - дивовижно гарний і стильний малюнок як на мене.


Зачекайте будь-ласка