Пояснення до термінів з шиття

Для новачків дуже важливо орієнтуватись у швейній термінології. Адже іноді звичайні і відомі на перший погляд слова мають доволі специфічні значення. Щоб вдало користуватись викрійками і робити правильні висновки з наших порад, давайте розмовляти однаковою мовою. Додавайте цей словничок у вибране, щоб не загубити, або поділіться із друзями у соціальних мережах.

 

 

Вистрочити – прокласти окремі строчки вздовж країв або швів виробу. Найчастіше вистрочують виріб у край, тобто відступивши близько 2 мм від краю. Вистрочують також і на ширину лапки. Для цього суміщають зовнішній край лапки швейної машини із краєм виробу та строчать на відстані 0,5 см або 0,75 см. Для виконання оздоблювальної строчки на більшій відстані від краю використовують лінійку, наявну у прикладі до вашої швейної машини. Для оздоблювальної строчки підходять звичайні нитки для шиття, одинарні або подвійні, нитки для обметування петель і спеціальні нитки для декоративної строчки. Дуже ефектний вигляд має оздоблювальна строчка, виконана подвійною голкою для швейноїї машини.

 

Обшивка – окремо викроювана деталь для обробки зрізів, що завжди повторює форму зрізу. Тому для обшивки не дається, як правило, окрема викрійка – вона перезнімається з конструктивної деталі викрійки як окрема деталь. Напрям поздовжньої нитки обшивки й основної деталі співпадає (якщо немає спеціальних вказівок). Суцільнокроєна обшивка: якщо зріз, що підлягає обробці, прямий, обшивку можна викроїти разом з основною деталлю та відвернути на виворітний бік.

 

Відтягування – збільшення лінійних розмірів деталі на окремих ділянках. Зріз, що підлягає відтягуванню, на викрійці коротший за необхідну довжину. До потрібної довжини матеріал відтягується праскою через вологу тканину або праскою зі зволожувачем. Заздалегідь слід спробувати на клаптику тканини. Зріз, що підлягає відтягуванню, позначений на зменшеному кресленні викрійки відповідною міткою та маркований на викрійці.

 

Припосаджування – зменшення лінійних розмірів деталі на окремих ділянках для надання бажаної форми або потрібної довжини. Щоб припосадити по окату, на 1 мм вище і нижче розміченої лінії шва вшивання прокладається по машинній строчці великим стібком, потім тканина стягується на нижні нитки до потрібної довжини. При виконанні плечових швів часто припосаджуються плечові зрізи спинки, шов виконується з боку спинки. Надмірна ширина зпрасовується через вологу тканину або праскою зі зволожувачем так, щоб складки зникли.

 

Призборювання – зменшення лінійних розмірів деталі шляхом створення зборок. Деталь призборюється, як правило, до довжини зрізу, до якого вона пришиватиметься. По обидва боки розміченої лінії шва прокласти по машинній строчці з максимальною довжиною стібка, тканину стягнути на нижні нитки до потрібної довжини, кінці ниток обмотати навколо шпильок, уколотих перпендикулярно строчкам, зборки рівномірно розподілити. Зшиваючи зрізи деталей, прокладати строчку по призбореній деталі, стежачи за рівномірним розподілом зборок. Після пришивання призбореної деталі нитки, на які збиралися зборки і які видно з лицьового боку, видалити. Якщо треба призборити деталь по дуже довгому зрізу, зручніше за все розбити зріз на ділянки та призборити кожну ділянку окремо.

 

Поздовжня нитка – напрям нитки основи у тканинах. Нитки основи – це поздовжні нитки, натягнуті на ткацькому верстаті. Поперечні нитки, що заробляються в тканину, називаються нитками утоку. У переносному сенсі поздовжня нитка є поздовжнім напрямом тканини. На викрійці маркування ПОЗДОВЖНЯ НИТКА стоїть біля відповідних ліній, країв або стрілки. При розкладанні деталей паперової викрійки на тканині лінії або стрілки з маркуванням ПОЗДОВЖНЯ НИТКА мають бути паралельні пругам або згину тканини.

 

Прорізні петлі обметуються, якщо немає інших вказівок, на швейній машині. Петля має бути приблизно на 2 мм довшою за діаметр ґудзика. Заздалегідь спробуйте на непотрібному клаптику тканини. Перш ніж обметувати петлі на виробі, приміряйте його й уточніть місця розташування петель.

 

Зшити – з'єднати зрізи за допомогою швейної машини. Перевірте на непотрібних клаптиках тканини, чи добре строчить ваша швейна машина. Якщо ні, відрегулюйте натяг нитки та перевірте, чи відповідає товщина голки товщині тканини (див. інструкцію до вашої швейної машини).

 

Напрям ворсу. У тканин із ворсом (оксамит, вельвет тощо) ворс лежить в одному напрямі, який можна визначити, провівши по поверхні тканини рукою: якщо рух в напрямі ворсу – він лежить гладко, якщо проти – піднімається. Матеріали з ворсованою поверхнею (драп, велюр тощо) також можуть мати напрям ворсу. Усі ці тканини слід розкроювати, розкладаючи деталі паперової викрійки в одному напрямі. Напрям ворсу зазначається на викрійці.

 

Чисто пошити – професійний термін, що означає низку конкретних операцій: а) скласти деталі лицьовими боками і зшити зрізи; б) обробити припуски шва: на прямих зрізах зрізати близько до строчки (залежно від товщини тканини до ширини близько 3–4 мм) і розпрасувати, на заокруглених зрізах або внутрішніх кутах зрізати та розсікти до строчки, на зовнішніх кутах зрізати навскоси; в) вивернути деталь на лицьовий бік; г) виметати пошитий край; д) припрасувати.

0
Поділитись:

Хіт продажу

Туніка і топ силуету ампір

Прекрасний дует - прозора туніка і однотонний топ на вузьких бретелях! Глибокий V-подібний виріз...

49.9 грн.

Зараз переглядають

Комбінезон трикотажний для малюків

Для найменшеньких: смугастий комбінезончик із довгими рукавами, що закриває повністю ніжки,...

49.9 грн.

Блузка коротка із зав’язками спереду

Скромне або відверте? Яким буде декольте короткої блузки з вишивкою, вирішувати вам - за...

49.9 грн.