0
Акція 1+1=3

Українські народні узори у викрійках Burda

Проект "Вишивка в одязі видатних українців" був створений 5 років тому для того, щоби привернути увагу вишивальної спільноти до теми української еліти, яка не тільки замовчувалася, а іноді й заборонялася, і до ролі українських аристократок і жіноцтва з інтелігенції у збереженні народної вишивальної спадщини.

 

 

В нашому проекті подаються схеми знайдених у меморіальних музеях України вишиті сорочки, що належали Тарасу Шевченку, Лесі Українці, Івану Франку, Олені Пчілці, гетьманівнам Марії та Олені Скоропадським, Марії Заньковецькій, Степану Бандері та багатьом іншим видатним українцям. Крім того наш проект перевидає збірки орнаментів, що свого часу видавала Олена Пчілка, її донька Ольга Косач-Кривинюк, виходить у друк перше видання збірки Ольги Бачинської.

 

Дослідники, які багато років шукали можливість відтворити вишиту сорочку Степана Бандери, змогли це зробити в травні 2022 року. Команда масштабувала орнамент із фото, провела кольорокорекцію, знайшла ідентичні орнаменти відповідного часу і регіону. Так народилася вишиванка як у Бандери.

 

Вишивка в одязі видатних українців: муза моди у музеї

 

Сорочка за мотивами фото Степана Бандери

 

Друга мета проекту - привернути увагу зацікавленого вишивкою жіноцтва до такого феномену, як міська мода на одяг європейського крою з національною вишивкою , що з’явилася на зламі ХІХ - ХХ ст.. Проект має наукового та музейного кураторів. Марина Олійник - кандидатка історичних наук  ІМФЕ ім. Рильського НАН України, завдяки якій було проведено безліч досліджень та історичних розвідок. Оксана Константинівська  - ст. наукова співробітниця Музею видатних українців, яка опікується найбільшою за об’ємом вишивальною спадщиною, що залишила нам Олена Пчілка з її доньками - Лесею Українкою, Ольгою та Ізидорою Косач.

 

Накладний комірець - деталь, що змінила образ жінки у ХІХ столітті

 

 

Колекція вишитого одягу виготовлена на основі викрійок журналу Burda і оздоблена традиційною українською вишивкою з виданої нами збірки "Українські народні узори Ольги Косач-Кривинюк". Це погляд не на народну сорочку, а на міську сучасну моду, українізовану нашою народною вишивкою, яку зібрала і дбайливо зберегла молодша сестра Лесі Українки - Ольга Косач-Кривинюк.

 

5 сучасних суконь в українському стилі за однією викрійкою BURDA

 

Фото Катерини Рудюк (викрійка Burda 4/2023#121)

 

 

Фото Катерини Рудюк (викрійка Burda 5/2011#121)

 

 

Викрійка Burda 6/2016#112

 

 

Фото Євгенії Лакосник (викрійка Burda 2/2013#136)

 

 

 

Фото Катерини Рудюк (викрійка Burda 8/2016#119)

 

 

Тетяна Зез
Засновниця групи «Zеta_atelier»

Вишивка на одязі - це закодована нашими пращурами історія нації. Вивчати, зберігати та розвивати мистецтво ручної вишивки - наш обов'язок перед нащадками.

0
Поділитись:


Зачекайте будь-ласка